Evropský týden mobility na Základní škole Třebíč Týnská 8

Ve dnech 19. – 23. 9. 2022 se na naší škole uskutečnila akce s názvem Evropský týden mobility. Vše proběhlo ve spolupráci s městem Třebíč, Městskou policií Třebíč, Policií ČR a BESIPem.

Aktivity:

Pilotní projekt „Školní ulice“, do kterého se škola zapojila, spočíval v uzavírce ulice v těsné blízkosti školy v době před zahájením vyučování. Přítomností policistů na přechodech pro chodce byl zajištěn bezpečný pohyb žáků před školou.

Výzva Pěšky do škol má motivovat děti k tomu, aby se dopravily do školy jiným způsobem, než autem (pěšky, na kole, na koloběžce).  Formou soutěže jednotlivých tříd se děti zapojily do sbírání bodů za způsob dopravy do školy.

Celý týden probíhaly další doprovodné školní projekty pro žáky 1. a 2. stupně – atletické závody, volejbalový turnaj, turnaj v přehazované, dopravní hřiště, hravé chodníky, koloběžky, běžky.

Pondělí

Už v týdnu od 12. 9. do 16. 9. a v pondělí 19. 9. probíhaly na celé škole přípravy malování hravých chodníků a dopravního hřiště před budovami školy. Žáci druhého stupně se v pondělí také zúčastnili atletických závodů „Sportuj jako Zátopkovi“.  Na těchto závodech se jim podařilo získat starším děvčatům 1. místo a mladším chlapcům místo 2.

Úterý

V úterý se dětem na prvním stupni věnovali příslušníci Městské policie a pracovníci BESIPu, na druhém stupni to byla státní policie. Tématem všech těchto aktivit byla bezpečnost dětí jako účastníků silničního provozu, ať už jako chodců nebo cyklistů/jezdců na koloběžce.

Středa

Ve středu pořádali žáci devátého ročníku sportovní den pro děti z prvního stupně. Připravili množství stanovišť, kde děti plnily úkoly a sbíraly razítka. Na druhém stupni proběhl turnaj ve volejbale. 1. místo Frula, Hubáček, 2. místo Homolková, Dočkalová a 3. místo Pokorná, Burešová.

Čtvrtek

Ve čtvrtek přišly na řadu koloběžky. Žáci prvních a druhých tříd vyrazili na Hrádek, kde se učili základům bezpečné jízdy na školních i vlastních koloběžkách. Třetí až páté ročníky pod dohledem „policistů“ (žáků osmých a devátých ročníků) řídících dopravu vyzkoušely dopravní hřiště, které před budovou druhého stupně v rámci hodin výchovy k občanství a výtvarné výchovy navrhli a připravili starší žáci. Všichni byli svědomití, nutno však podotknout, že bylo rozdáno mnoho pokut. Žáci druhého stupně si také vedle míčových her vyzkoušeli i kolečkové běžky.

Pátek

Poslední den týdne byl věnován vyhodnocení závodů a soutěží a byly předány ceny od města Třebíč a firem Mann Hummel a Decathlon.